Yazıcıoğlu soruşturmasında flaş gelişme: 3 kişi hakkında yakalama kararı

Yazıcıoğlu soruşturmasında flaş gelişme: 3 kişi hakkında yakalama kararı

BBP Genel Lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya ile pilot Mustafa Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş’in 25 Mart 2009’da vefatıyla sonuçlanan helikopter kazasıyla ilgili soruşturma ortadan yıllar geçmesine karşın sürüyor.

FETÖ’nün 19 vilayetteki avukatlardan sorumlu mahrem imamı Kamil Bakum’un (49) Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatıyla ilgili verdiği bilgi ve isimlerin yer aldığı tabiri, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma evrakına da girdi. Yazıcıoğlu ailesi avukatlarından Veysel Aşkın, Bakum’un tabirleri doğrultusunda savcılık tarafından 7 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını ve bunlardan 3’ü için yakalama kararı çıkartıldığını söyledi.

FETÖ’nün Elazığ avukatlar sorumlusu Abdullah Öncü’nün “O konuşursa Muhsin Yazıcıoğlu olayı çözülür” dediği Kamil Bakum, İstanbul’da FETÖ’nün gaybubet konutlarında yakalandı. 2 Ocak’ta Gaziantep’e getirilen Bakum, Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nde üst seviye isimlerce sorgulandı. Kamil Bakum’un 150 sayfalık sözünde hem örgüt hem de Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasıyla ilgili kıymetli isim ve bilgiler verdiği öğrenildi.

“PEK ÇOK OLAYI ANLATIYOR”

Yazıcıoğlu ailesi avukatlarından Veysel Aşkın, emniyetin başarılı operasyonu sonucu yakalanan Kamil Bakum’un FETÖ’nün çok kıymetli isimlerinden biri olduğunu söyledi. Bakum’un FETÖ’nün Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ndaki 19 ili kapsayan avukatlardan sorumlu bölge imamı olduğunu söz eden Aşkın, şöyle devam etti:

“Etkin pişmanlık kapsamında verdiği 150 sayfayı bulan söz ve itiraflarında pek çok olayı anlatıyor. Bizi ilgilendiren konu, Muhsin liderin suikastıyla ilgili söyledikleridir. Burada iki şeyi söylüyor. Birincisi, Fetullah mankurtunun talimatıyla örgütün Türkiye imamı denilen Barbaros Kocakurt tarafından evrakın üzerinin örtülmesi. İkincisi, Muhsin liderin düşürülen helikopterinden modülleri söken Aydın Özsıcak ve Davut Uçum isimli 2 asker var. Bunlar daha sonra Marmaris’te Cumhurbaşkanına yapılan suikast teşebbüsünde ortaya çıktılar. Bunlara yeniden örgüt yöneticisi Turan Canpolat tarafından yönlendirilen, askeri mahrem imamdan aldıkları talimat sonucunda avukat Mustafa Ataları müdafi olarak görevlendirilmesi talimatının verildiğini söylüyor. Ve kendi tabirleriyle tereyağından kıl çeker üzere bu olayın içerisinden çıktıklarını beyan ediyor.”

“İFADELERDEN SONRA 7 KİŞİ HAKKINDA SÜREÇ BAŞLATILDI”

Kamil Bakum’un sözünün Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Yazıcıoğlu soruşturma evrakına da girdiğini belirten avukat Aşkın, şunları söyledi:

“Bu sözler Kahramanmaraş savcılığına ulaştıktan sonra çok değerli bir gelişme yaşandığı bilgisi kulağımıza gelmiştir. Bu sözler doğrultusunda Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 7 kişi hakkında süreç başlattığı, bunların 3’üyle ilgili yakalama kararı çıkardığı tarafındadır. Bu, epey kıymetlidir. Bizim başından beri tabir ettiğimiz şey, bu bir suikasttır, örgütlü bir yapı tarafından yapılmıştır. Esasen bu kadar komplike bir olay lakin örgütlü bir yapı tarafından icra edilebilir. Buradaki tüm parmak izleri FETÖ’yü göstermektedir. Yeni yakalanacak şahıslar ve alınacak tabirler ile itiraflar doğrultusunda biz bu olayın çok daha net bir formda aydınlanacağını ve olayda dahli olan herkesin bir gün kesinlikle su yüzüne çıkacağına inanıyoruz.”

5 BİREYE MAHPUS CEZASI VERİLMİŞTİ

Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ömrünü yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili 9 üst seviye kamu görevlisinin yargılandığı davada geçtiğimiz hafta 3 sanığa “görevi berbata kullanma” hatasından 1 yıl 2’şer ay mahpus cezası verilmişti, 6 sanık da beraat etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir