UYGUN Parti’den iktidara davet: Esnafın faiz yükü Hazine’den karşılansın

UYGUN Parti’den iktidara davet: Esnafın faiz yükü Hazine’den karşılansın

ÂLÂ Parti İktisat Siyasetleri Lideri Erhan Usta, partisinin Samsun Vilayet Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ülke iktisadında önemli problemler yaşandığını söyledi.

Kovid-19 salgınının dünya genelini olduğu üzere Türkiye’yi de etkilediğini vurgulayan Usta, “Türkiye üzere ülkelerde ulusal gelirin yüzde 6 kadarı esnaf ve pandemiden direkt etkilenen vatandaşa karşılıksız transfer yapılması gerekirken, bizde bu yüzde 0,5 oranında kaldı. Münasebetiyle pandeminin tesirini, esnaf başta olmak üzere işsiz kalan beşerler gördü” diye konuştu.

“HÜKÜMETİ EVVELDEN İKAZ EDİYORUZ”

Zincir marketlerin küçük esnafı sıkıntı durumda bıraktığını tabir eden Usta, bu adaletsizliği hükümetin düzeltmesini istediklerini söyledi.

Esnaf kefalet kooperatifleri kredilerinin faizsiz geri alınması gerektiğini lisana getiren Usta, “GÜZEL Parti olarak pandemi sürecinde sıkıntı durumda olan esnafın kredilerinin bir yıl müddetle ertelenmesi, bundan doğacak faiz yükünün de Hazine tarafından karşılanması talebinde bulunduk. Bu bahiste hükümeti ikaz ediyoruz ve işler daha berbata gitmeden önlemlerin alınması gerektiğini hatırlatıyoruz. Vaktinde alınmayan önlemlerin maliyeti daha sonradan artıyor” tabirini kullandı.

“DEVLET BU SÜREÇTE FEDAKARLIK YAPMALI”

Salgın sürecinde kira ödeyemeyen esnaf için de teklifleri bulunduğuna değinen Usta, şunları kaydetti:

“Özel kesimden kiralanan iş yerleri için iş yeri sahiplerine, ‘para almayın’ diyemeyiz fakat Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, okul kantinleri üzere iş yerlerinden 6 ay müddetle kira alınmaması, kalan 6 ay için de kira artışına gidilmemesi tarafında teklifimiz oldu. Devlet fedakarlık yapmak durumunda. Devlet fedakarlık yapmadan pandemi ile çaba edemeyiz”

“İYİ PARTİ 3’ÜNCÜ PARTİ KONUMUNDA”

Usta, GÜZEL Partiye yurt genelinde teveccüh olduğunu kaydederek “Hangi ankete bakarsak bakalım, bugün Türkiye’de UYGUN Parti üçüncü parti pozisyonuna yükselmiş durumdadır lakin çok önemli kararsız kesim var. Kararsız kısmı kendisine çekebilecek en güçlü parti de DÜZGÜN Partidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir