Twitter’dan Çin’e Uygur kilidi

Twitter’dan Çin’e Uygur kilidi

ABD merkezli toplumsal medya kuruluşu Twitter, Çin’in Washington Büyükelçiliği’nin resmi hesabını kilitledi.

Şirketten yapılan açıklamada, büyükelçiliğin Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik siyasetlerini savunan paylaşımda bulunarak, platformun insani duruş siyasetinin ihlal edildiğini bildirdi.

Euronews’in aktardığı habere nazaran, Washington’daki Çin Büyükelçiliği hesabı, devlet takviyeli China Daily gazetesi tarafından yayınlanan ve ‘araştırma’ olduğunu tez ettiği bir makaleye atıfta bulunarak, Uygur bayanların özgürleştiğini ve artık “bebek yapan makineler” olmadığını öne süren bir mesaj paylaşmıştı.

Kelam konusu mesaj evvel Twitter tarafından kaldırıldı akabinde da mesajın artık mevcut olmadığını belirten bir bilgi notu konuldu.

Paylaşımın altında, “Bu paylaşım Twitter kurallarını ihlal etmiştir” ibaresi konuldu, paylaşımın daha sonra büsbütün ortadan kayboldu.

Çin Büyükelçiliği’nin hesabından 9 Ocak tarihinden bu yana rastgele bir paylaşım yapılmadı.

Twitter’ın büyükelçiliğin hesabını askıya almasından kısa mühlet sonra, Trump idaresi Çin’i Doğu Türkistan’da soykırım yapmakla suçladı.

Uygurlar başta olmak üzere insan hakları örgütleri, Çin’i, Doğu Türkistan’daki bayanları kısırlaştırmakla suçluyor.

SUÇLAMAYA JOE BİDEN İDARESİNDEN DAYANAK GELDİ

Twitter Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yazdığınız tweetle ilgili olarak, insandışılaştırma (insani niteliklerden mahrum bırakma çabası) tersi siyasetimizi ihlal ettiği için süreç yaptık. Siyasetimiz gereği, bir küme insanın dini, toplumsal sınıfı, yaşı, engellilik durumu, hastalık, ulusal köken, ırk yahut etnik kökenlerine nazaran insanlıktan çıkarılmasını yasaklıyoruz.” kelamlarıyla şirketin kararını aktardı.

Washington’daki Çin büyükelçiliği, mevzuyla ilgili sorulara şimdi cevap vermedi.

Çinli diplomatlar ve devlet medyası Twitter’ın ülkede kullanımı yasak olsa da bilhassa propaganda gayeli olarak bu platformu kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir