Kosova’da genel seçim… Halk sandık başında

Kosova’da genel seçim… Halk sandık başında

Kosova’da halk erken genel seçimler için sandık başına gitti. Mahallî saatle 07.00’de başlayan oy kullanma süreci, 19.00’a kadar sürecek.

888 SEÇİM MERKEZİ OLUŞTURULDU

Kosova Merkez Seçim Kurulunun datalarına nazaran, kayıtlı 1 milyon 794 bin 862 seçmen ülke genelindeki 888 seçim merkezinde oy kullanabilecek.

28 PARTİ YARIŞIYOR

Erken genel seçimde, ortalarında Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ve Yenilikçi Türk Hareket Partisinin (YTHP) de bulunduğu 28 siyasi oluşumun adayları 120 üyeli meclise girebilmek için yarışıyor.

Kosova’da 1998-1999 yıllarında yaşanan savaştan sonra bugün 8’inci genel seçim düzenleniyor.

BİRİNCİ DEFA AGİT GÖZLEMCİLERİ YOK

Ayrıyeten savaşın akabinde birinci defa bu seçimde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri bulunmuyor. Kosova Merkez Seçim Kurulu, lokal seçimlerde yer alan kurumların gereğince geliştiğini ve yürürlükteki kanun ve yönetmeliklerden kaynaklanan yükümlülükleri tek başına yerine getirmek için hazır olduğunu belirtmişti. Lakin seçimde farklı ülkelerin büyükelçileri ve büyükelçilik çalışanlarının, gözlemci olarak vazife aldığı tabir ediliyor. Bu seçimlerde yaklaşık 20 bin gözlemci misyon yapıyor.

Adayların 3 Şubat’ta başlattığı seçim kampanyaları 12 Şubat’ı 13 Şubat’a bağlayan gece yarısına kadar sürmüştü.

Kosova Meclisi, 10’u Sırp toplumunun temsilcileri ve 10’u ülkedeki öbür azınlık toplumlarının temsilcilerinden olmak üzere 120 sandalyeden oluşuyor.

NE OLMUŞTU?

Kosova Anayasa Mahkemesinin Haziran 2020’de kurulan koalisyon hükümeti hakkında “anayasaya alışılmamış olduğu” kararını vermesinin akabinde erken genel seçime gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Avdullah Hoti’nin başbakan olarak vazife aldığı son hükümetin inanç oylaması sırasında, Aşkalilerin Entegrasyonu Partisi (PAİ) Milletvekili Ethem Arifi hakkında işlediği bir kabahat nedeniyle 1 yıl 3 ay mahpus cezası bulunmasını dikkate alan Anayasa Mahkemesi, 22 Aralık 2020’deki kararında Arifi’nin inanç oylamasındaki oyunu geçersiz saymıştı.

120 sandalyeli Mecliste 61 milletvekilinin oyuyla seçilen hükümet, Anayasa Mahkemesinin kararının akabinde düşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir