Kılıçdaroğlu, kafe, bar, restoran çalışanlarını dinledi

Kılıçdaroğlu, kafe, bar, restoran çalışanlarını dinledi

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) iktisat alanında yarattığı tahribat giderek artıyor. Virüsün süratle yayılması nedeniyle kapatılan kafe, bar ve restoranlar hala açılmadı ve ne vakit açılacağı ise muhakkak değil. Kafe, bar, restoran çalışanları ise geçinemiyor. Devletin verdiği katkı hissesi ise borçların kapanmasını sağlamıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeminde kafe, bar ve restoran çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılar vardı. Kılıçdaroğlu, pandemi sürecinde iş yerleri kapatılan kafe, bar, restoranların sahipleri ve cümbüş dalı temsilcileri ile görüntü konferans toplantısında bir ortaya geldi ve esnafın meselelerini dinledi.

“PAKET SERVİSLE İFLASIMIZI GECİKTİRİYORUZ”

Toplantıda, bir işletmeci, “Birçok kayak merkezini dolaştım. Kayak merkezlerindeki kafeler dolup taşıyor. Kafeye gelecek üç beş kişinin hesabı yapılıyor” derken öteki bir işletmeci, “Paket servisle iflasımızı geciktiriyoruz. Kiramızı her ay tertipli ödemekle yükümlüyüz, vergi ödemelerimiz, faturalarımız devam ediyor” diyerek güç durumda olduklarını anlattı.

“HAYATTA KALMALARINA İMKAN YOK”

İşçiye verilen dayanağın kâfi olmadığını, birden fazla işçinin dayanaktan yararlanamadığını anlatan bir işletmeci, zahmetleri şöyle anlattı: “Personele en azından taban fiyat seviyesinde Kısa Çalışma Ödeneği verilsin istedik. Birçok işçi Kısa Çalışma Ödeneği bile alamadı. Alanlar çok cüzi ölçü bir para aldılar, hayatta kalmalarına imkan yok. Bir dal bir günde kapandı, yaklaşık 3 milyon kişi işsiz kaldı” diye kaygı yandı. Bir öteki işletmeci de, pandemiden evvel de ekonomik krizde olduklarına işaret ederek, “Pandemiyle birlikte omuzlardaki yük beş altı katına çıktı”

“5 BİREYE VERECEĞİ 30 MİLYARI ESNAFA VERSİN”

Kılıçdaroğlu, esnafın problemlerini dinledikten sonra, “Size şu kelamı veriyorum; salı günü bu mevzuyu baştan sona inceleyip masaya yatırmak istiyorum. İktidarın verdiği dayanak komik sayılar. Uçmadığınız havaalanlarına, geçmediğiniz yollara 30 milyar para ödüyorlar. Bu 5 kişiyi çağırıp ‘Paranızı öteki sene ödeyeceğim, bu parayı esnafa vereceğim, esnaf rahat bir nefes alsın’ demiyor” diyerek, muhalefetin “5’li çete” olarak tanımladığı AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen iş beşerlerine işaret etti.

“HEM DESTEKLEMİYOR HEM DE KORUMUYOR”

Kılıçdaroğlu, Anayasa’dan, “Devlet, esnaf ve sanatkarları gözetici ve destekleyici önlemler alır” hususunu okudu. “En güç durumda Anayasa unsurunu çalıştırmayan bir iktidara ne diyeceksin? Hem desteklemiyor hem de korumuyor” diyen Kılıçdaroğlu, iktidarı misyona çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir