Kar yağışı kaç gün sürecek? Meteoroloji açıkladı

Kar yağışı kaç gün sürecek? Meteoroloji açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) günler öncesinden duyurduğu kar yağışı İstanbul’a geldi. İstanbul bu sabah beyaza bürünmüş olarak uyandı. MGM, kar yağışının 6 gün süreceğini duyurdu.

KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

Son değerlendirmelere nazaran; ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Kıyı Ege, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Antalya etraflarının yağmur ve sağanak yağışlı, Marmara, İç Ege, Batı Karadeniz ile Eskişehir, Çankırı, Erzurum ve Ardahan etraflarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

BUZLANMA, ÇIĞ VE DON TEHLİKESİ

Yağışların; Marmara ve Batı Karadeniz’de ağır kar, İzmir ve Manisa etraflarında kuvvetli yağmur ve sağanak biçiminde olması bekleniyor. Doğu kesitlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI

Kuzeybatı bölümlerde 2 ila 5 derece azalacağı, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı kestirim ediliyor.

RÜZGAR

Kuzeybatı bölümlerde kuzeydoğu taraflardan, güney, iç ve doğu bölgelerde güney istikametlerden orta kuvvette, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli (30-50 km/sa), Marmara, Kuzey Ege ile Batı Karadeniz’in batı kıyılarında yer yer fırtına (40-80 km/sa) halinde esmesi bekleniyor.

AĞIR KAR YAĞIŞI UYARISI

Yağışların; Marmara ile Batı Karadeniz’de ağır kar (kıyılarda 5 ila 15 cm, iç kesitlerde 15-20, yüksek bölümlerde 20-30 cm) biçiminde olacağı iddia ediliyor. Kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunma daveti yapıldı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; İzmir ve Manisa etraflarında kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Göller Yöresi, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde güney taraflardan kuvvetli (30-50 km/sa), Marmara, Kuzey Ege ile Batı Karadeniz’in batı kıyılarında kuzeydoğu istikametlerden yer yer fırtına (40-80 km/sa) formunda esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

ÇIĞ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olma daveti yapıldı.

RADAR MANZARALARI İÇİN TIKLAYIN

MARMARA

Çok bulutlu, bölge genelinin ağır kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (40-80 km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, -1°C

Çok bulutlu ve ağır kar yağışlı

İSTANBUL °C, 2°C

Çok bulutlu ve ağır kar yağışlı

KIRKLARELİ °C, -1°C

Çok bulutlu ve ağır kar yağışlı

KOCAELİ °C, 3°C

Çok bulutlu ve ağır kar yağışlı

EGE

Kesimli ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Çoklukla yağmur ve sağanak, bölgenin iç kısımlarında karla karışık yağmur ve yer yer kar formunda görülecek olan yağışların; öğlen saatlerinden itibaren İzmir ve Manisa etraflarında kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzeyinde kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (40-80 km/sa) formunda esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 10°C

Modüllü ve çok bulutlu, öğlen saatlerinde hafif yağmurlu, akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DENİZLİ °C, 14°C

Kesimli ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren hafif yağmurlu

İZMİR °C, 12°C

Kesimli ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; öğlen saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

MANİSA °C, 8°C

Kesimli ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; öğlen saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Modüllü ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren Antalya etraflarının sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın; Göller Yöresinde güney istikametlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ADANA °C, 21°C

Kesimli bulutlu

ANTALYA °C, 17°C

Kesimli ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

HATAY °C, 19°C

Modüllü bulutlu

ISPARTA °C, 11°C

Kesimli ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU

Kesimli ve çok bulutlu, Eskişehir ve Çankırı etrafları ile Ankara’nın kuzey ve batısının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve doğusunda güney istikametlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ANKARA °C, 10°C

Modüllü ve çok bulutlu, kuzey ve batı etrafları hafif yağmur ve karla karışık yağmurlu

ÇANKIRI °C, 7°C

Kesimli ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 7°C

Modüllü ve çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

KONYA °C, 15°C

Kesimli ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde ağır kar halinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kıyı kısımlarında kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (40-70 km/sa) halinde esmesi bekleniyor.

BOLU °C, 4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde ağır kar biçiminde olması bekleniyor.

DÜZCE °C, 3°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde ağır kar halinde olması bekleniyor.

KASTAMONU °C, 3°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde ağır kar halinde olması bekleniyor.

ZONGULDAK °C, 4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde ağır kar halinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Modüllü ve çok bulutlu, bölgenin kıyıları ile Artvin etraflarının yağmurlu geçeceği iddia ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA °C, 10°C

Kesimli ve çok bulutlu

RİZE °C, 8°C

Çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu

SAMSUN °C, 7°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

TRABZON °C, 8°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

DOĞU ANADOLU

Kesimli ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Erzurum ve Ardahan etraflarının hafif kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın; bölgenin kuzeyinde güney taraflardan yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZİNCAN °C, 11°C

Modüllü ve çok bulutlu

ERZURUM °C, 4°C

Kesimli ve çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif kar yağışlı

KARS °C, 5°C

Modüllü ve çok bulutlu

VAN °C, 8°C

Modüllü bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Modüllü bulutlu geçeceği iddia ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 18°C

Modüllü bulutlu

GAZİANTEP °C, 16°C

Kesimli bulutlu

SİİRT °C, 17°C

Modüllü bulutlu

ŞANLIURFA °C, 19°C

Kesimli bulutlu

HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir