Ispanaklı kol böreği tanımı nasıl yapılır? İşte materyaller…

Ispanaklı kol böreği tanımı nasıl yapılır? İşte materyaller…

Ispanaklı kol böreğinin iç harcını hazırlamak için ıspanaklar ayıklanıp iri iri doğranır ve sirkeli su içerisinde 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ocaktan alınarak üzerine lor peynir ek edilir ve hazırlanan ıspanaklı iç harcı soğumaya bırakılır. Dinlenen hamur 5 yahut 6 modüle bölünüp beze yapılır. Bezeler hafif unlu bir taban üzerinde merdane yardımı ile pasta tabağı büyüklüğünde açılır.

ISPANAKLI KOL BÖREĞİ MATERYALLERİ

* 5 adet yufka
* 750 gram ıspanak
* 1 adet soğan
* 1 tatlı kaşığı tuz
* 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı
* 2 yemek kaşığı yoğurt
* 1 bardak su
* 1 çay kaşığı karabiber
* 4-5 yemek kaşığı beyaz peynir
* 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
* 1 adet yumurta sarısı

ISPANAKLI KOL BÖREĞİ TANIMI

Ispanakları bol suda yıkayıp ince ince doğrayın. Soğanları küçük küçük dilimleyin. Doğranmış soğan, ayçiçeği yağı, tuz, karabiber ve toz biberi ıspanağa ekleyip karıştırın. Bir kase suya 2-3 yemek kaşığı ayçiçeği yağı ek ederek karıştırmaya devam edin.

Yufkayı ikiye bölerek üzerine yağlı su sürün. Ispanaklı harçtan 3-4 yemek kaşığı alın ve minik modüller halindeki yufkalara serpin. Dar ucundan başlayarak rulo yapın.

Birinci ruloyu kendi içinde sararak gül böreği üzere biçim verin ve tepsinin ortasına koyun. Öbür ruloları da bu yuvarlağın etrafına sarın.

Yoğurt ve yumurta sarısını çırpıp böreğin üzerine sürün. Susam ve çörek otu serpip fırına verin. 30 dakika kadar piştikten sonra fırından çıkarın. Sıcak olarak servis yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir