Edebiyat dünyasının acı kaybı: Demir Özlü hayatını kaybetti

Edebiyat dünyasının acı kaybı: Demir Özlü hayatını kaybetti

Edebiyatın duayen isimlerinden Demir Özlü hayatını yitirdi.

86 yaşında hayatını kaybeden, edebiyatçı Tezer Özlü’nün ağabeyi Demir Özlü’nün bir müddettir rahatsız olduğu öğrenildi.

1935 yılında Aydın-Ödemiş’te doğan Demir Özlü, hayatı boyunca birçok hikaye ve romana imza attı.

Bir Beyoğlu Düşü anlatı kitabı Atıf Yılmaz’ın yönettiği, senaryosunu Ümit Ünal’ın yazdığı “Hayallerim Aşkım ve Sen” sinemasına uyarlandı.

12 Mart askeri muhtırası periyodunda tutuklandı, 12 Eylül darbesi sonrası ise vatandaşlıktan çıkarıldı.

Hikaye ve romanlarıyla tanınan 1950 neslinin önde gelen muharrirlerinden Demir Özlü, üniversite tezlerine de husus oldu.

Ardahan Üniversitesi, Türk Lisanı ve Edebiyatı Anabilim Kolu kısmından Dr. Sevda Geçen’in 519 sayfalık doktora tezinde Demir Özlü’nün “Düşünceye dayalı, ideolojiyle beslenen edebiyatı savunduğu” belirtilirken Özlü’nün 50 neslinin çağdaş Türk Edebiyatı’na getirdiği yeniliklerden birinin de “Bilinçaltının kapılarını açmak” olduğu tabir edildi.

32 yapıtı bulunan Demir Özlü, “Bunaltı”, “Öteki Günler Üzere Bir Gün”, “Bir Uzun Sonbahar”, “Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları”, “Amerika 1954”, “İthaka’ya Yolculuk” isimli roman ve hikayelerinin yanı sıra, “Bir Beyoğlu Düşü”, “Berlin’de Sanrı”, “Kanallar”, “Önünde Boş Bir Uzam”, “İşte Senin Hayatın” isimli anlatı kitaplarını kaleme aldı.

12 Eylül darbesinden sonra vatandaşlıktan çıkarılan ve vatandaşlığını tekrar kazandıktan sonra hayatını İstanbul ve Stockholm’de geçiren Demir Özlü’nün “Sürgünde On Yıl”, “Berlin Güncesi”, “Paris Güncesi”, “Ne Keyifli Ulysses Gibi”, “Kanal Kentlerinde”, “Paris Günleri” üzere anı ve seyahat kitaplarıyla, “Boges’in Kaplanları”, “Kentler, Bayanlar, Yazarlar”, “Samuel Beckett’in Terzisi” başlıklarıyla yayımlanmış deneme çeşidinde yapıtları bulunuyor.

DEMİR ÖZLÜ KİMDİR?

Demir Özlü, 1935’te Aydın-Ödemiş’te doğdu. Ödemiş İstiklâl İlkokulu, Ödemiş Ortaokulu, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde (1953) okudu.

Birinci şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm Mecmuası ve daha sonra Türk Lisanı mecmuasında yayınlandı. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1961-1962 ortası Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde ideoloji okuduktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk İdeolojisi ve Metodoloji Kürsüsü’nde 4 yıl asistanlık yaptı.

Siyasal aksiyonları nedeniyle işine son verilince avukatlık yapmaya başladı. 1969’da “Sakıncalı” olarak askere gitti ve yedek subaylık hakkı elinden alınarak Muş’ta çavuş olarak askerlik vazifesini tamamladı.

1971’deki askerî müdahaleden sonra bir müddet tutuklu kaldı. 1979’da Stokholm’e yerleşti. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra vatandaşlıktan çıkarıldı. Türkiye’ye 1989’da dönebildi.

Bu tarihten beri Stokholm ve İstanbul’da yaşıyor. Birinci şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm, daha sonra Türk Lisanı mecmuasında yayınlandı. Hikaye, deneme, tenkit ve çevirileri Mavi, A, Pazar Postası, Yeni Ufuklar, Soyut, Somut, Yeni Edebiyat, Şov ve Adam Hikaye mecmualarında yayınlandı. 1980’den sonra roman, anlatı, anı ve seyahat kitaplarına tartı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir