Devlet bayan kıyımına karşı sessiz kalıyor

Devlet bayan kıyımına karşı sessiz kalıyor

SEDAT PALUT | KARAR

Daha evvel Kara Muska, Gazetecinin Vefatı ve Mantolu Bayan romanlarını okurla buluşturan polisiye muharriri Elçin Poyrazlar’ın son romanı ‘Ecel Çiçekleri’ Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Bir evvelki romanında bayana şiddetin yanı sıra, aile içi ruhsal şiddet mevzularını işleyen müellif, son romanında Türkiye’nin yeni ve acil tahlil bekleyen problemlerinden bayan cinayetlerine ışık tutuyor. Çağına tanıklık eden metinleriyle Türk polisiye edebiyatına kıymetli katkıda bulunan müellifle KARAR okuyucuları için konuştuk.

Yeni romanınız Ecel Çiçekleri ülkemizin bitmeyen sorunu olan bayan cinayetleri üzerine şurası. Romanda yakın vakitte katledilen bayanlar da var. Bununla ilgili yasal düzenlemeler bekleniyor. Sizce bu katliamların engellenmesinde kanunların caydırıcılığı belirleyici, etkileyici olur mu? Maddelerle çözülecek bir sorun mudur, yaşadığımız katliamlar?

Ecel Çiçekleri aktüelin polisiyesi. Tıpkı vakitte biri polis, üç bayanın romanı. Suçlu-kurban, adalet-hak, kadın-erkek ikilemlerinin, iktidar münasebetlerinin, toplumsal rollerin de kurcanlandığı bir metin. Bu kadar çok bayan cinayetinin işlendiği topraklarda bunun kabahat edebiyatının teması olmaması hayli tuhaf olurdu. Bayan katliamlarının önlenmesinde tahminen de en kıymetli adım yasalar olacak. İstanbul Kontratı bütünüyle uygulanırsa, hatalılar istisnasız cezalarını alırsa toplumsal bir dönüşüme de kapı açılmış olacak. Bizde yara açan mevcut cezasızlık kültürü.

“POLİTİKACILAR AYRIMCILIK VE ŞİDDETİ KÖRÜKLÜYOR”

Uzun yıllardır yurt dışında yaşıyorsunuz. Bayan cinayetleriyle ilgili bir kıyaslama yaparsak ülkemiz ile Avrupa ortasındaki farka dair gözlemlerinizi paylaşır mısınız?

Bayana karşı ayrımcılık, cinsel ve fizikî şiddet her ülkede belirli seviyelerde var. Örneğin İspanya, Macaristan, Polonya’da. Lakin Avrupa’daki politik kültür bayanların haklarını aramalarına, bir şeyleri değiştirme taleplerine çok daha uygun. Türkiye’de hükümet düzeyinde cinsiyet eşitsizliğini artıran, bayanlara ayrımcılığı ve şiddeti körükleyen açıklamalar yapılıyor. ‘Kadın ve erkek asla eşit olamaz’ beyanı artık bir siyasete dönüşmüş durumda. Sistematik bayan kıyımını önlemek için devlet edilgen ve sessiz kalıyor. Ve bayan probleminin öncelikli siyasi bir sorun olduğu gerçeği yabana atılıyor.

Romanınızın kahramanlarından Suat Zamir bir bayan polis. Romanda Suat’ın kadınlığı üzerinden çeşitli sorgulamaları, travmaları var. Buna misal durumlar bayanların meslek seçimini ne kadar etkiliyor sizce?

Bayanlara biçilen roller çocukluktan itibaren kulağımıza üflenir. ‘Kadına uygun meslekler’ diye bir klişe var. Zira bayanın önceliğinin kocası, çocukları ve meskeni olduğu görüşü hakim. Bir bayan çok çalışırsa anneliğini ihmal ediyor diye berbat gözle bakılmıyor mu? Suat Zamir de ‘erkek mesleği’ olarak görülen mesleğini yürütmek için çaba veriyor. Hem işinde ‘kadınsı’ olmamak, hem de kendi kimliğini çözmek ortasında gelgit yaşıyor. Suat Zamir hayatında hiç bayan bulunmayan, duracağı yeri kavramaya çalışan bir bayan polis.

Romanı okurken satır ortalarında öfkenizi sezdim. Bir isyan hali ile yazılmış üzere. Bu türlü bir ruh hali var mıydı yazarken? Cümlelerin denetimden çıktığı, öfkenizin sözleri ele geçirdiği oldu mu?

Ben asıl bu çeşit bir siyasi kültürde öfkelenmeyenlere şaşıyorum. Bu kadar büyük haksızlık ve adaletsizlik karşısında nasıl sakin kalınabilir diye sorduğum oluyor. Hem mikro hem de makro seviyede iktidarın, bir cinse bu şiddetteki nefretini anlayamıyorum. Bir müellif olarak elbette ruhumu ele geçiren hislerden faydalandım. Roman için araştırma yaparken gerçek cinayetlerin vahşetinin onda birini bile yansıtamayacağımı fark ettim. Ben okurken dehşete düştüm. İşte o dehşeti bu ülkede her gün binlerce bayan yaşıyor ve milyonlarcası öfkeli. Umarım bayanlar o öfkenin kuyruğuna tutunarak bir şeyleri değiştirecek ve düzlüğe çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir