Büyükşehirlerde yeni projeler raylardan güç alıyor

Büyükşehirlerde yeni projeler raylardan güç alıyor

DENİZHAN ERKOÇ | KARAR

Büyük kentlerde her geçen gün artan trafik sıkışıklığı sorunu konut sahibi olmak isteyenlerin tercihlerinin de değişmesine yol açıyor. Meskene ulaşım kolaylığı artık tercihlerde birinci sıralarda bulunuyor. Satın alınacak konutun raylı sistemlere yakınlığı aranan özellikler ortasında yer alıyor. Artık büyük kentlerde yeni projeler raylardan güç alarak daha kolay satılıyor. Yeni geliştirilen ve satışa sunulan milyonluk konut projelerinin pazarlanmasında raylı sistem avantajları alıcılara sunuluyor. Yakın devir içinde inşa edilen İzmir Modda Bulvar ve İstanbul’da yeni inşa edilecek olan TEMA İstanbul’un 3’üncü Etabı da raylı sistem avantajlarına sahip iki proje.

Her iki projenin tanıtımında raylı sistemle ulaşım avantajları tanıtım ve satış stratejilerinin birinci sıralarında yer alıyor. İzmir’in Bornova ilçesindeki Kamil Tunca Bulvarı üzerindeki konut ve AVM karma projesi olan Modda Bulvar’da 500 kişilik kültür sanat merkezi, tiyatro, açık ve kapalı yüzme havuzları, spor salonları, bilim ve sanat müzeleri bulunuyor. Tüm bu özelliklerinden evvel ise Modda Bulvar’ın hafif raylı sistem ve Ankara-İzmir Yüksek Süratli Tren sınırları ile güçlendirilecek İzmir Ana Transfer Merkezi’ne, 500 metre arada yer aldığı vurgulanıyor. Modda Bulvar Satış Pazarlama Yöneticisi Cem Tekoral toplam 5 blok, 1050 konut ile 15 bin metrekarelik AVM konseptli karma projenin inşaatında son etaba gelindiğini ve birinci etap teslimlerin bu yıl haziran ayında gerçekleştirileceğini söyledi.

Cem Tekoral, “Projemizde 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri bulunuyor. Şu anda birinci etapta 320 adet bulunan dairelerin yüzde 80’i satıldı. Müşterilerimize banka dayanağıyla esnek ve cazip ödeme planları ile 0.99 faiz oranı 120 aya kadar kredi, peşin ödemelerde indirim ve 12 ay 0 faizle taksitle ödeme imkanı sunuyoruz” dedi. Raylı sistem avantajı ile satışa sunulan öteki proje Tema İstanbul 3. Etap, İstanbul Atakent’te bulunuyor. Tema İstanbul 1. Etap ve Tema İstanbul Bahçe’ye komşu olarak planlanan projenin ruhsat etabında başlanan satış ve pazarlama çalışmalarında yerleşim alanının çabucak önünde yer alan metro istasyonuna vurgu yapılıyor. Tema İstanbul 3. Etap’ta yer alan konutlar 5 ve 6 kat olacak formda tasarlanacağı belirtilirken, müstakil konutlara da yer verileceği belirtiliyor.

İSTANBUL’A YENİ DEMİRYOLU AĞI GELİYOR

Ulaşım ıstırabının dayanılmaz hal aldığı İstanbul’da tahlil olarak raylı sisteme tartı veriliyor. Beylikdüzü-Pendik ortasında 72 kilometre olarak yapılacak HIZRAY ismi verilen yeni metro sınırıyla ulaşımın 1 saate düşürülmesi hedefleniyor. Beylikdüzü-Esenyurt-Sefaköy-İncirli metro çizgisi için bu yıl ihaleye çıkılması planlanıyor. Rumeli Hisarı-Aşiyan füniküler sınırının da hizmete girmesi bekleniyor. Başka yandan İTÜ-İstinye, Altunizade-Beylerbeyi ortasına füniküler sınırlarının inşası için gün sayılıyor.

2021 YILINDA AÇILACAK METRO SINIRLARI

İstanbul’un ulaşımını rahatlatacak ve bu yıl içinde açılacak olan metro çizgileri ise şunlar:

1-Sabiha Gökçen Havalimanı – Tavşantepe Metro Sınırı

2-Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Sınırı 2.Kısım Kabataş-Mecidiyeköy ortası

3-Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro Çizgisi

4-Gayrettepe – Kemerburgaz – İstanbul Havalimanı Metro Çizgisi

5-Başakşehir – Kayaşehir Metro Sınırı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir