AYM’nin Berberoğlu kararı sonrası CHP’den açıklama: Vesayet gölgesini kaldırın

AYM’nin Berberoğlu kararı sonrası CHP’den açıklama: Vesayet gölgesini kaldırın

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu’yla ilgili ikinci sefer hak ihlali kararı vermesini kıymetlendirdi.

AYM Genel Heyeti, hakkındaki ihlal kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilen eski CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun kişisel müracaatında, yine ihlal kararı verdi. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için karar örneğinin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmedildi.

“GÖREVİNE BAŞLAMASI GEREK”

CHP’li Engin Altay ise Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, mevzuyu gündemine alarak, Enis Berberoğlu’nun yine yargılanma süreci başlanması beklenmeden TBMM’deki sıralarda, koltuklarda yerini alıp vazifesine başlaması gerektiğini vurguladı. Altay, Anayasa Mahkemesi’nin Berberoğlu’yla ilgili evvelki kararını da anımsatarak şöyle konuştu:

“Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladığı Berberoğlu ile ilgili, ‘4 Haziran’da okunan bu karar artık yok hükmündedir’ dedi. Bugün Anayasa Mahkemesi ikinci kere Enis Berberoğlu’yla ilgili ‘hak ihlali’ kararını verdi. Daha evvel verdiği karar üzere ‘seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ihlal edildi, kişi güvenliği ve hürriyeti ihlal edildi’ dedi.

“BOŞUNA DEMİYORUZ ‘ANAYASA ASKIDA'”

Daha evvel istinafın verdiği Yargıtay’ca onanan 2 yıla yakın okunmayan ancak sonra bir talimatla 4 Haziran’da TBMM Genel Heyeti’nde kararın okunmasıyla Sayın Berberoğlu’nun Anayasa’ya nazaran milletvekilliği düşmüş idi. Ama 17 Eylül’de Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı Berberoğlu ile ilgili, ‘bu karar artık yok hükmündedir’ dedi. Enis Berberoğlu an itibariyle benim üzere milletvekilidir. 13 Ekim’de alt mahkeme Anayasa Mahkemesi’ne, ‘sen kimsin haydi oradan’ dedi. Boşuna demiyoruz “Anayasa askıda” diye.

7 aydır seçilmiş bir milletvekilinin hakları yürütmeden yüz bulan yargı eliyle gasp ediliyor. Yargılama yenilenmek zorundadır, hasebiyle onanmış karar ceza yok kararındadır, düşmüştür ve Enis Berberoğlu yine yargılanma süreci başlanması beklenmeden TBMM’deki sıralarda, koltuklarda yerini alıp misyonuna başlamalıdır.

“YARGIYI DAHA FAZLA ÇÜRÜTMEYİN”

Eyy birinci derece, eyy İstinaf, eyy Yargıtay… Hanginiz çözer ben bilemem daha kararı okuyamadık, Anayasa Mahkemesi bu sefer neyi adres gösterdi ben bilemiyorum ancak üçüne birden sesleniyorum, artık yargıyı daha fazla çürütmeyin. Yargının üzerindeki vesayet gölgesini kaldırın kardeşim.

Öte yandan GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener, esnaf ziyaretlerine Ankara’da devam ediyor. Kahramankazan ve Kızılcahamam İlçelerini ziyaret eden Akşener’in, birinci durağı Kahramankazan oldu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararıyla ilgili soruya “ Çok sevindim lakin mahallî mahkeme ne yapacak göreceğiz” halinde yanıt verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir