Akşener: Soylu bizim kulübe beğenilen geldi

Akşener: Soylu bizim kulübe beğenilen geldi

annesine hakaret eden bir kişinin mahkemeye çıktığını ve isimli denetimle hür bırakıldığını belirterek karara reaksiyon göstermişti. Esnaf ziyaretlerine Ankara’da devam eden Âlâ Parti Önderi Meral Akşener, “İçişleri Bakanı toplumsal medyadan da şikayet edemez, sonuçta ana çok hürmet duyuyorum. Lakin bizim kulübe güzel gelmiş.” tabirlerine yer verdi.

Akşener, son periyottaki siyasilere ve gazetecilere yapılan akınlara reaksiyon gösterdi. Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyı soruşturan savcının MHP’li kimi isimler tarafından tehdit edilmesine reaksiyon gösteren Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olaya tutum koymadığını gerektiğini söyledi. Akşener, “Bütün sorumluluk onundur. Bir hal olması gerekiyor. Bu halin olup olmadığını daima birlikte göreceğiz.” dedi.

Meral Akşener konuşmasını devamında, “Büyük bir gücün üstünde oturduğu varsaydığımız Sayın Erdoğan’ın aslında o kadar büyük bir gücün üstünde oturmadığı ortaya çıkıyor ancak bütün sorumluluk onundur. Zira partili cumhurbaşkanlığı sistemini çok istedi. Bir hal olması gerekiyor bu tutumun olup olmadığını daima birlikte göreceğiz.” tabirlerine yer verdi.

Kahramankazan ve Kızılcahamam’daki ziyaretlerinin akabinde konuşan Akşener, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada; bir yıldır yaptığı esnaf ziyaretinin sebebinin dikkati esnafa çekmek olduğunu, bunun ne kadar değerli olduğunu bir yılda kendisiyle birlikte gezen işçi basının gördüğünü söyledi.

Esnafın durumunun facia olduğuna ve buna yönelik alınan önlemlerin kâfi olmadığına dikkat çeken Akşener, açıklamasında şunları söyledi:

“Siyasetçilerin birbiri ile hengamesinden herkes bıkmış ve huzur istiyor beşerler. Kendi kederleri ile siyasetçinin ilgilenmesini istiyor. Artık biz bu noktada devam edeceğiz. Her türlü vakit zaman yün yumakları bize de atılıyor o ellerimize ayaklarımıza dolaşmadan gerçek sıkıntıları, vatandaşın, seçmenin kederini anlamaya, sizler aracılığıyla paylaşmaya devam edeceğiz. Bunun çok yararlı olduğunu Türkiye açısından görüyorum. Tahminen o bedeller üzerinden yapılan politik arbedenin ne kadar gereksiz olduğunu da gösteriyor. Biraz evvel şahit oldunuz 2300 lira maaş alıyor emekli, bin lira kira ödüyor, doğalgaz 300 lira gelmiş 300 lirayı yatırmış açtıracak yer bulamıyor bizden yardım istedi. Bütün bunlar işleyişteki sorunlar. Hasebiyle ödemiş parasını açılması lazım, açılmamış. Bunun için yardım istenmez. Bu arkadaşımız ne için yardım istemeliydi? 2300 lira emekli maaşı son derece az buna yönelik bir çalışma yapın demeliydi fakat buz üzere bir konuta uyanmış. Bu çeşit gerçek kaygılarla ve onların duyurulmasıyla ilgilenmeye devam edeceğim. Sizde bizleri takip ettiğiniz için farklı başka en kalpten teşekkürlerimi sunuyorum.”

ÜMİT ÖZDAĞ’IN AÇIKLAMALARI

Akşener, Ümit Özdağ’ın yaptığı bir konuşmada beni tekrar atacaklar açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, “Dün biz GİK topladık, gündemde bu hususa dair rastgele bir şey yoktu. Arkadaşlarımızın düzgünleştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme dair uzunca bir vakittir başlattıkları çalışmaların bir ortaya getirildiği ve o metnin GİK ile paylaşıldığı, Pazartesi günü de milletvekilleri ile paylaşılacak. Süratli bir formda onların tenkitleri, tespitleri olmalı üzere o yoğrulduktan sonra çok fazla uzatmadan sizler aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağımız bir çalışma yaptık” dedi.

HDP İLE RASTGELE BİR YANYANA GELİŞİMİZ KELAM KONUSU DEĞİL

Akşener’in, HDP ile rastgele bir ittifak yapmamak için farklı tahlil teklifleri aradığınız istikametinde argümanlar var formundaki soruya karşılığı şu oldu:

“HDP ile rastgele bir yanyana gelişimiz kelam konusu değil. Bu çok enteresan bir şey bir diğer yün yumağı da bu. HDP 24 Haziran’da farklı girdi üçüncü parti olarak çıktı. Türkiye’de şayet siyaseti matematik olarak takip ederse beşerler ne olduğunu görür. Tekrar söylüyorum farklı girdi ve üçüncü parti olarak çıktı. Herkesin buraya dikkat etmesi gerekir. Sonra lokal seçimler geldi, biz 24 Haziran’da 4 parti olarak gitmiştik. 31 Mart seçimlerinde hem Demokrat Parti hem Saadet Partisi başka girdi, biz yalnızca CHP ve İİYİ Parti birlikte girdik. Biz pek çok yerde az farkla kaybetmemizin sebebi ki bunu HDP yöneticileri de söylüyor, bizim aday çıkardığımız her yerde HDP aday çıkardı ve çok asıldı. Bir öbür şey daha yaptık Iğdır ve Ahlat’ta aday çıkarmadık ve şunu destekleyeceğiz bunu destekleyeceğiz demeden, dedik ki, MHP ve Ak Parti ortak girecekseniz burada başka ayrı girmeyen ortak girin biz onu destekleyeceğiz. Bir de yol gösterdik gerçekten o denli oldu Ahlat’ta Ak Parti üzerinden gösterilen ortak aday kazandı biz ona oy verdik.

Ahlat’ta 700 küsur oyumuz vardı değerli bir oydur. Iğdır’da MHP Cumhur İttifakının adayı olarak aday çıkardı biz onu oy verdik. Artık çok enteresan HDP kazandı. Bütün bunları bir kenara koyup biz seçim vakti seçim esnasında konuşulur ittifaklar. Natürel cumhur ittifakı vefatına ittifak, mezara kadar ittifak, tek parti üzere ittifak, duygusal ittifak o denli olunca o şablon üzerinden tarif yapıldığı vakit da bizim ittifak onların sistemine benzemiyor. Bizimki gerçekçi, bizimki seçmenin taleplerine nazaran oluşturulmuş bir işbirliği sistemi. Biz bunu anlatmaktan yorulduk fakat anlatmaya devam edeceğiz.”

SAYIN SOYLU BİZİM KULÜBE HOŞGELDİ

Toplumsal medya üzerinden Süleyman Soylu’nun annesine yapılan hakaret konusundaki niyetlerinin sorulması üzerine Akşener, “Sayın Soylu bizim kulübe hoşgeldi” dedi.

Akşener açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şöyle bir kulüp var Türkiye’de hepimizin içinde yer aldığı, benim uzunca bir vakittir yer aldığım. Anamıza bizim sinkaflı sövüldü, benim şahsıma çok berbatlıklar yapıldı. Hasebiyle bu toplumsal medyada yahut öteki alanlarda aleni, her türlü nahoşluk sövgü oyduğunda kös dinlerdi. Artık Sayın Soylu, istemezdim birebir şeyleri yaşamasını sonuçta bir İçişleri Bakanı Benim devlet anlayışımda bu türlü bir durum olamaz. İçişleri Bakanı toplumsal medyadan da şikayet edemez, sonuçta ana çok hürmet duyuyorum. Fakat bizim kulübe güzel gelmiş. Sayın Aldülhamit Gül’ün söyledikleri üzerinden yorum yaparsak bir taraf reformcu demek ki, bir taraf ıslahat konusunda alerji duyuyor. Biz de onu izleyeceğiz.”

SAVCININ TEHDİT EDİLMESİ

Bir savcının tehdit edilmesinin akabinde siyasetin sessizlinin tartışılmasını nasıl yorumladığının sorulması üzerine Akşener, “Bu Cumhur ittifakı tanımımın bir kesimi. Sayın Abdülhamit Gül Hukukta ıslahattan bahsetti. Sayın Erdoğan bunun üzerine ekonomiyi söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi, tehdit edene Sayın Bahçeli sahip çıktı ve Sayın Erdoğan hiçbir şey yapmadı. Sayın Kılıçdaroğlu linç edildi, onu yumruklayan kişi neredeyse türbe haline getirildi ziyaret yapıldı. Artık hukuk istikametinden baktığınız vakit.

En son Selçuk Beyefendi kendisinin anlattığına nazaran öldürülme kastıyla darp edildi. Savcı soruşturma açtı değişik bir biçimde savcı tehdit edildi. Bizim ülkemizde şu anda partili cumhurbaşkanlığı sistemi var. 16 Nisan 2017’deki referandumda partimiz yoktu. Ben Meral Akşener olarak öteki arkadaşlarımızla tek tek gezdik dedik ki, bir şahsa de yazık bir şahsa bu ülkenin bütün idaresini bırakmayın yanlış. Gelinen noktada bütün oklar ve bütün gözler Sayın Erdoğan’a dönmek zorunda. Zira dediler ki o vakit aşacağız, uçacağız, kaçacağız. Aşılmadı, uçulmadı kaçılmadı.

Artık burada partili cumhurbaşkanı olan sayın Erdoğan bütün bunların sonucunda ne diyecek. Savcının tehdit edilmesine ne diyecek, biz bir şey duymadık. Selçuk Beyin’in dövülmesine ne diyecek, Orhan Uğuroğlu, Afşin Hatipoğlu, bizim arkadaşlarımızdan, bayan kollarımızdan bizim bayanlarımızın kolları kırıldı. Şikayetler ettik hepsi berat etti, yakalanmadı. Benim meskenim basıldı yakalanmadı.

Bütün bunlara baktığınız vakit büyük bir gücün üstünde oturduğu varsaydığımız Sayın Erdoğan’ın aslında o kadar büyük bir gücün üstünde oturmadığı ortaya çıkıyor ancak bütün sorumluluk onundur. Zira partili cumhurbaşkanlığı sistemini çok istedi. Bir hal olması gerekiyor bu halin olup olmadığını daima bir arada göreceğiz.”

SEÇİM BARAJI

Bahçeli’nin baraj açıklamalarını ve Cumhurbaşkanı’nın Saadet Partisini ziyaretinin çok eleştirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Akşener şu karşılığı verdi:

“Niye eleştirilsin ziyaret edebilir natürel ki, eski bir hukukları var. Esasen bu kadar Saadet Partisi’ne yönelik iktidar partisinin yayınlarında Saadet Partisi’nin yöneticilerine çok pis bir lisan kullanılıyordu o ayıptı. Ancak temel problem şu, bugün bu ziyaretlerin nedenine siyasi olarak bakarsak nezaketin dışındaki kısımlara baktığımızda seçime yönelik büyük bir zorluk olduğunu görüyoruz. Baraj konusunda yüzde 5’i bizde savunuyoruz. Sayın Bahçeli kaça düşürmek istiyor onu bilmiyorum.”

AŞI LOJİSTİĞİNDE SORUN VAR

Akşener son olarak aşı konusunda, Sağlık Bakanlığına lojistiği hakikat planlamaları gerektiği, şeffaf olunması gerektiği ve esnaf dükkanlarında çalışan, fabrikalarda çalışan, medyada çalışan çoklukla iş yerlerine toplu taşıma araçlarıyla giden, kalabalık mahallelerde oturan, kendisine bulaştığı vakit ailesine de bulaştırabilecek bir insan kümesi var. Kesinlikle bu insanlara da aşı yapılması gerektiğini söyledi. Lojistik konusunda büyük bir sorun olduğunu ve bunun insanları panik haline getireceğini itimadın kalkacağını kelamlarına ekledi.

AYM’NİN ENİS BERBEROĞLU KARARI

Akşener, Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına “Çok sevindim lakin mahallî mahkeme ne yapacak göreceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir