ABD’nin F-35’lerinde motor badiresi: Uçuşları kısıtlandı

ABD’nin F-35’lerinde motor badiresi: Uçuşları kısıtlandı

ABD’nin yeni kuşak savaş uçağı F-35’lerde yaşanan bir sorun kısıtlamaya gidilmesine neden oldu.

Bloomberg’te yer alan haberde, Pentagon’un 398 milyar dolarlık beşinci jenerasyon F-35 savaş uçağı programının ‘Pratt & Whitney’ tarafından üretilen motor tedarikinde giderek büyüyen bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığına dikkati çekildi.

BİRTAKIM ŞOVLARDA YER ALMAYACAKLAR

Hava Muhabere Komutanlığı’nın konuşlandırma ve eğitimlerde gerektiğinde F-35 savaş uçaklarının hazırda bulunması için 2021’de hava şovlarına daha az katılacağı belirtilen haberde, bu yıl F-35’lerin 8 hava gösterisinde yer almayacağı tabir edildi.

Haberde değerlendirmesine yer verilen, ismi açıklanmayan bir savunma yetkilisi, yaşanan sorunu ‘F-35A model savaş uçaklarının motorlarının sürat kesmeden çalışması sonucu ısının türbin kanadı kaplamalarında erken çatlaklara ya da katmanlara neden olduğu ve bu nedenle motorların çıkarılıp tamir edilmesi gerektiği’ halinde açıkladı.

F-35 programı ünitesinin Savunma Bakanlığı’nı en makus senaryo konusunda bilgilendirdiği kaydedilen haberde, savaş uçaklarının yüzde 20’sinin 2025’e kadar motorsuz kalabileceği bilgisi yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir