20 Ocak 1989’da ne oldu? Samsunspor otobüs kazası nasıl oldu, kaç kişi öldü?

20 Ocak 1989’da ne oldu? Samsunspor otobüs kazası nasıl oldu, kaç kişi öldü?

Amasya’da yaşanan ve Türk futbolunu yasa boğan trajik kazada vefat edenler, kazanın 32. yılında unutulmadı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi’ne yaptırılan Futbol Şehitleri Anıtı ile Samsunspor Kulübü tarafından 19 Mayıs Stadyumu önüne yaptırılan Futbol Kahramanları Anıtı’nın açılışını, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu gerçekleştirdi.

20 OCAK 1989’DA NE OLDU? SAMSUNSPOR KAZASI NASIL OLDU?

20 Ocak 1989 Cuma günü Malatyaspor ile oynayacağı maç için bu kente giden Samsunspor grubu, sabah saat 09.30 sularında Amasya’nın Havza ilçesinde bir kamyonla çarpıştı ve otobüs uçuruma yuvarlandı. Samsunspor üç oyuncusunu, teknik yöneticisini, sürücüsünü kaybetti.

SAMSUNSPOR OTOBÜS KAZASINDA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Türk futbolunu yasa boşan kazada Samsunspor Teknik Yöneticisi Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs sürücüsü Asım Özkan olay yerinde hayatını kaybetti. Futbolcu Zoran Tomic ise Yugoslavya’da 6 ay komada kaldıktan sonra hayatını yitirdi. Bu kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de önemli halde yaralandı yahut sakat kaldı.

SAMSUNSPOR SİYAH FORMAYLA ALANA ÇIKTI

Trafik kazasından ötürü Samsunspor 1988-89 dönemine devam edemedi, dönemin sonuna dek tüm maçlarda hükmen 3-0 mağlup sayıldı. Buna karşın federasyon tarafından sağlanan özel statü ile ligde bırakılarak ‘Onur Şampiyonu’ ilan edildi.

Bir müddet sonra Samsunspor, kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği isimlerin anısına siyah rengini de ekledi. Bu olayın anısına 2013-14 döneminde Samsunspor taraftarı Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda kazada hayatını kaybeden futbolcular ve teknik adamın koreografisini Hasretinle Yandı Gönlüm müziği eşliğinde açtı.

Kaza, 20 Ocak 1989 tarihli Hürriyet gazetesinde ‘Futbol yolunda can verdiler’, ‘Türkiye mateme boğuldu’ başlıklarıyla verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir